Utazás: Reggel 06:30-kor találkozunk Budapesten, XIV. kerületi Kacsóh Pongrác - Mexikói úti P+R parkolónál (az M1-es metró Mexikói úti végállomása mellett). Körülbelül egy órányi utazás után érkezünk meg Mátraszőlősre.
Medves: Buszunkból kiszállva a Medves-vidék szívében, erdők közé bújó egykori bányásztelepről indulunk neki túránknak. A világ első határon átnyúló geoparkja, a Novohrad-Nógrád Geopark részét képező Medves hazánk és Európa legnagyobb területű bazaltplatója. Az egykori bányák anyagát, a medvesi bazalt szépen faragott kockaköveit megtaláljuk Bécs, Budapest, Párizs utcáin sétálva is.
Salgó vára és a Boszorkánykő: Salgóbányáról indulva vesszük célba a rengeteg naptár- és panorámaképen megörökített, híres Salgó várát. A jól jelzett, könnyen járható ösvényen könnyedén megmásszuk a nem túl megerőltető kapaszkodókat, s máris a 625 méter magasságú csúcson álló, ódon várból gyönyörködhetünk. A várból varázslatos körpanoráma tárul elénk a környék hegyvidékére: a Karancsra, a Cseres-hegységre, de látszanak a Mátra és jó időben a Bükk, a Börzsöny, a Cserhát hegyei is! A vár után egy geológia csoda hív minket: a Kis-Salgó tetején lévő bizarr, vulkáni sziklaforma, a Boszorkány-kő. Úgy tartják, hogy ezen a gyönyörű kilátást adó, lapos tetejű sziklán boszorkányok táncolnak éjszakánként, innen ered a neve. Miután kiélveztük a pazar körpanorámát, s mindent megtudtunk a hegy változatos vulkáni kőzeteiről, geológiai történetéről, visszatérünk a parkolóba, hogy egy újabb várat fedezzünk fel.
Somoskő vára: Ebédre újabb impozáns várrom következik. A pár méterre a trianoni határ mögé került Somoskő látványos középkori várát meg a hegy oldalának geológiai érdekességét, a bazaltorgonákat és a kőtengert fedezzük fel. Az egykor vulkánok mélyéről a felszínre került forró, olvadt bazaltot ma már megdermedt folyamként láthatjuk, amint éppen természetes zuhatagként díszíti a vár oldalát.
Karancs (729 méter): Hogy délután is csodákban gyönyörködhessünk, a Karancs-Medves hegyvidék legmagasabb pontját, az országhatáron tornyosuló, Palóc Olümposznak nevezett Karancs ormát másszuk meg. Somoskőújfaluból induló ösvényünk nehézségeiért, a meredek oldalakért sokszorosan kárpótol a Karancs tetejére épült 22 m magas kilátótoronyból nyíló páratlan látkép. Jó időben kis szerencsével a Magas-Tátra csúcsait is láthatjuk! Körben a Karancs-Medves vidékének vulkáni kúpjai integetnek fel, míg a horizontot a Mátra vonulata zárja le. Innen a Kápolna-hegyen álló Margit kápolnához túrázunk át. Visszaereszkedve, a Karancs oldalában mesebeli szépségű, hangulatos, buja zöld tisztások csábítgatják megpihenésre a túrázót. Innen Cserhát vidékére utazunk, hogy napunkat egy új csodával zárjuk. A túra távolsága: 9,7 km, szint: 520 méter fel és le, nehézsége: 4.
Kéz-kilátó: A szállásunk szomszéd falujában, a Palócföld közepén, Felsőtold és Hollókő között fekszik a hangulatos Farkaskút-völgy. A völgy legújabb csodája Csíkszentmihályi Benjámin alkotása, a híres Kéz-kilátó, ahol Isten tenyerén érezhetjük magunkat, miközben a naplemente fényei által bearanyozott bájos völgyben és a Cserhát szelíd lankáiban gyönyörködhetünk. Innen utazunk szálláshelyünkre.
Szállás: panzióban, ellátás: fakultatív vacsora.