Utazni jó! Új, hihetetlen élményekkel leszünk gazdagabbak, különleges emberekkel ismerkedhetünk meg, nagyszerű ételeket és italokat kóstolhatunk! Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy utazásunk milyen kockázatokat rejthet magában. Ha igazán tudatos utazó vagy, tervezzünk előre együtt az utazásod előtt és kezdjük el most a felkészülést!
Mivel számunkra utasaink egészsége és jólléte a legfontosabb, örömmel adunk meg minden tájékoztatást a Montivago-utazóknak annak elősegítése érdekében, hogy utazásuk minden lépése egészséges és biztonságos legyen!
Az egészségen és biztonságon mai, gyorsan változó világunkban egyszerre több mindent is kell érteni. Alapvető a célország politikai és gazdasági biztonságának, valamint a helyi köz- és egészségbiztonságnak a kérdése.
Fontos hangsúlyoznunk, hogy komoly egészségügyi és biztonsági kockázatot jelentő térségbe NEM szervezünk utazást. A felmerülő problémákat minden utunkon a lehető legnagyobb körültekintéssel, diszkrécióval és felelősséggel kezeljük! Utazásaink biztonságának egyik alapja, hogy csak kiscsoportos utakat szervezünk, így mindenkire tényleges figyelem jut!
Az alábbiak figyelembevétele és betartása nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy utazásod gondtalan legyen!
Legfontosabb ismeretek az adott utazásokhoz |
Minden utazáshoz a lehető legpontosabb és legfontosabb információkkal tájékoztatunk. Számunkra alapvető, hogy váratlan dolgok ne merülhessenek fel csak azért, mert információhiány miatt nem tudtál megfelelően felkészülni utazásodra.
Utazásaink biztonságának egyik alapja, hogy csak kiscsoportos utakat szervezünk, így mindenkire tényleges figyelem jut. Útvonalaink biztonságosak, bejártak és rendelkezésünkre áll minden megfelelő információ (pl. GPS-útvonal és objektív, helyben naprakész tudású kontaktszemélyek).
Az adott utazás menüsorában a "Tudnivalók" menü kiválasztásával megkaphatód az utazás sarokpontjait, mi vár Rád ott! Fontos, hogy minden utazásnál az utazás időtartama alatt előforduló legnehezebb túra értékét tüntetjük fel az adott út mellett és az egyes túranapok nehézségi értékeit a napok leírásában tesszük közzé.
Minden túránál pontosan tudni fogod, hogy milyen szállás vár Rád és így eldöntheted, alkalmas-e a pihenésed helyszínének. Nagyon fontos ezt is áttekintened, mert az aktív programok közötti megfelelő éjszakai pihenés elengedhetetlen egy jó élmény megszerzéséhez!
Gyalog-, kerékpáros-, lovas-, vízitúráknál összefoglaltuk, hogy milyen nehézségű útra készülhetsz. Így pontosan tudod, hogy mennyire Neked való egy kaland, így nem okozhat kockázatot, hogy túlvállalod Magad!
A kalandtúrák (gyalog-, kerékpáros-, lovas- és vízitúrák) fő része mindig valamilyen aktív tevékenység. Az aktív programok helyszíne pedig szinte minden esetben a lakott területektől távolabb található, ahol nem számíthatunk a civilizáció fontos védőhálójára. A tevékenységek, valamint a természetközeli helyszínek bizonyos fokú kockázatot jelentenek az utazók számára. A Montivago a résztvevők biztonsága érdekében természetesen valamelyest csökkenti a velünk utazók által vállalt kockázatot, de csak olyan mértékben, ami a kalandok élvezhetőségét nem veszi el és a biztonsági kockázat miatt indokolható.
Az aktív utazásokon csak olyanok vehetnek részt, akiknek nincs semmilyen szív- és érrendszeri, valamint mozgásszervi betegsége, továbbá fertőző betegsége, illetve testi vagy szellemi fogyatékossága. A túrákon való részvételhez tehát jó egészség szükséges, és kizáró ok minden olyan betegség vagy sérülés, ami gátolná vagy megakadályozná a túra sikeres teljesítését. Arra van mód természetesen, hogy egyéni vagy egyedi utazás keretében külön speciális igényeknek megfelelő túrát szervezzünk! Ez ügyben keresd fel az "Egyéni utazásaink" menüt és kérj egyedi ajánlatot!
Amennyiben egy adott utazáson résztvevő egészségi állapota, fizikális felkészültsége vagy felszerelése nem az adott túrának megfelelő, a túravezetőnek jogában áll – a résztvevő és a csoport egészségének és biztonságának védelme érdekében – a résztvevőt eltanácsolni a túrán való részvételtől. Egy ilyen döntés mindenki számára kötelező érvényű!
Minden utazáson való részvétel alapfeltétele, hogy biztosítva légy! Szeretnénk, hogy mindenre felkészítsünk, és ha úgy adódik, akkor is a legjobb szolgáltatásokat kapd meg! Sokan azt gondolják, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya vagy az egyes bankkártyákhoz kapcsolódó utazási biztosítási szolgáltatások védelmet nyújtanak. Ezek azonban jellemzően csak sürgősségi orvosi ellátásra és alacsony összeghatárú költségtérítésre vonatkoznak. Szinte napi egy kávé áráért baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást köthetsz, mely fedezetet biztosít egy komoly káresemény bekövetkeztekor!
Mit tehetsz Te az utazásodért? |
Egy utazás kiválasztásának első és legfontosabb feladata az utas részéről: átgondolni, alkalmas vagyok-e testileg, lelkileg együtt utazni másokkal. Olvasd el mindig a tájékoztatót, és felelősen, a program és a körülmények ismeretében jelentkezz az adott útra.
Fontos, hogy az utazás lefoglalása előtt részletesen olvasd végig az utazási szerződésünket! A dokumentumnak tartalmaznia kell az utazásszervező adatai és BFKH bejegyzési számán túl a megrendelt szolgáltatásokat, a teljes részvételi díjat, továbbá a szerződő felek jogait és kötelezettségeit.
Adataid megadásakor kiemelten figyelj a pontosságra, mi pedig adataid kezelésével a legnagyobb biztonságra törekszünk. Utazásodra való készüléssel már megalapozhatod, hogy utad biztonságos feltételekkel induljon. Készíts irataidról megfelelő másolatot, ezek legyenek elektronikusan is elérhetőek.
Mielőtt valamit bepakolsz, gondold végig újra, mire lesz szükséged az út során! Mindig készülj megfelelő felszereléssel, mert ezek hiánya már veszélyhelyzetek kialakulását okozhatja! Legyenek nálad megfelelő gyógyszerek, vitaminok, mert ezekkel is megkönnyítheted a nehézségek áthidalását. Adott helyen gyakran nincs is forgalomban a megszokott, hatásos gyógyszer vagy vitamin. Itthoni gyógyszer esetén nem merülhet fel váratlan mellékhatás egy ismeretlen készítmény miatt.
Az utazáson résztvevőknek utastársaikkal szemben is kellő türelemmel és megértéssel kell lenniük, mivel nincs olyan ok, ami bárkit feljogosítana arra, hogy elrontsa, megnehezítse vagy ellehetetlenítse a csoport bármely tagjának utazását, kikapcsolódását!
Az utazás fizikailag és szellemileg gyakran fárasztó tevékenység. A programok során a résztvevők közelebb kerülhetnek a mentális tűréshatárukhoz is. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy bárhol járunk, vendégek vagyunk, ahol ennek megfelelően kell viselkednünk. Viselkedésünkkel nemcsak saját magunkra irányíthatunk nemkívánatos figyelmet, hanem utastársainkra is. Tisztelve az adott helyet, kultúrát, embereket és utastársaidat, vigyázz utazásod biztonságára! Bízz túravezetőnk utasításaiban, hogy hol, hogyan öltözzünk, hogyan helyezzük el értékeinket, csomagjainkat. Mindig nézzünk körbe, mérjük fel, hogy mi várhat ránk!
Ha aktív programunkat választod, kérjük, gondold át addig megélt tapasztalataidat, mi az, amit valóban bírsz. Magadat és túratársaid is veszélyhelyzetbe sodorhatod, ha nem megfelelő erőnléttel, lépésbiztonsággal rendelkezel.
Új helyen jársz és hívnak olyan helyek is, amik kis kitérést jelentenek, egyedül indulnál el csak pár pillanatra? Kérjük, ne tedd, mert egy egész csoport mozgását befolyásolod azzal, ha várni kell rád, vagy keresni kell téged. A magad biztonságát is veszélyezteted, ha a túravezető tudta és tájékoztatása nélkül vágsz bele egyéni kalandokba. Általában nemcsak az adott útvonalról, hanem szinte mindenről van információja a túravezetőnek, így tud javaslatot tenni, mit érdemes, vagy mit nem szabad tenned egyénileg.
Ha mégis saját útra lépsz, akkor ki kell töltened – akár a helyszínen is – egy saját felelősségvállalásról szóló papírt, hogy onnantól már minden bekövetkezett esemény megoldása a Te feladatod és felelősséged!
A kalandtúrák során néha váratlan helyzetek adódhatnak, amelyek megfelelő toleranciát kívánnak a résztvevőktől is. Ilyen esetekben kívánatos a pozitív hozzáállás és az új helyzetek megértő elfogadása. A túravezető minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a nehézségekből a lehető legjobb eredmény szülessen, azonban a résztvevőktől is elvárható bizonyos alkalmazkodóképesség.
Egy-egy utazás alkalmával nemcsak felejthetetlen élmények várják a kikapcsolódásra vágyókat, hanem lehetséges betegségek vagy sajnálatos balesetek is. Egészséggel foglalkozó tájékoztatónk ebben próbál segítséget nyújtani.
Az utazások részletes tájékoztató leírásai megfelelő információt nyújtanak arra, hogy mire van szükséged egy út előtt. Ajánlott, hogy utazás előtt lépj kapcsolatba háziorvosoddal, keressd fel az Országos Epidemológiai Központ (továbbá bizonyos esetekben az Egészségügyi Világszervezet WHO) honlapját és tájékozódj az esetlegesen szükséges védőoltásokról (oltásokkal kapcsolatban az Intermed Oltóközpont vagy az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpont szakembereitől), az adott célország egészségügyi előírásairól, illetve az általad szedett gyógyszerek kiviteléhez szükséges engedélyekről.
Érdemes utazás előtt egy adott útra megfelelő egészségügyi csomagot összeállítani. Fontos hangsúlyozni, hogy legyen egy általános csomagod, melyet specifikusan mindig az adott utazáshoz igazítol. Először is tájékozódnunk kell, mi érhet minket ott, ahova indulunk. Tengerparton például medúza, éles kagyló vagy a tengeri sün tüskéi okozhatnak sérülést, míg a hegyekben nagyobb a horzsolások, vágott sebek, ficamok esetleg törések veszélye, míg szubtrópusi és trópusi területeken az ételmérgezés és a gyomorfertőzés jelenthet gyakoribb problémát.
A csomag tartalma tehát függ az úti céltól, az utazás hosszától, a potenciális veszélyektől, az utazó korától, egészségi állapotától, ezért minden esetben konzultálj kezelőorvosoddal az utazás előtt! Fontos, hogy könnyen hozzáférhető helyen tároljuk mini patikánkat! Az elsősegély csomag ritkán kell, de akkor nagyon!
Utazáshoz ajánlott praktikus, kisméretű csomagba sűríteni minden gyógyszert és felszerelést, ami kisegíthet a bajból. Lássuk tehát, mit tartalmazzon egy jó úti patika. A legjobb alapot egy szabvány elsősegélycsomag adja. Ajánlottak a túraboltokban kapható gazdag felszereltségű elsősegélycsomagok. Ezek tartalmát érdemes kibővíteni még néhány további gyógyszerrel, egészségügyi felszereléssel: pl. utazási rosszullét elleni gyógyszerek, lázcsillapító, fájdalomcsillapító, csípéses allergia elleni szer, allergia elleni antihisztamin tartalmú gyógyszer, sebfertőtlenítő, szerek émelygés, hasmenés, székrekedés, savlekötő, magas faktorú napvédő krém, csipesz – sebek tisztításához, kullancs eltávolításához, széles spektrumú antibiotikum (főleg bőrbetegségek elleni és légúti fertőzések antibiotikumai), probiotikum, valamint a saját gyógyszereink, amiket rendszeresen szednünk kell.
Helytakarékosság miatt a gyógyszereket sokszor doboz nélkül, levelenként pakoljuk el, és a betegtájékoztatót kidobjuk a dobozzal együtt. Ezt semmiképp ne tegyük! A betegtájékoztatóból egyrészt hasznos információkat nyerhetünk például a mellékhatásokkal vagy a párhuzamosan szedhető gyógyszerekkel kapcsolatban, másrészt a gyógyszer hatóanyaga is itt van feltűntetve. Külföldön ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy ugyanazon a néven forgalmazzák a készítményt, mint itthon, így gyakran hasonló hatóanyagú készítményt tudnak csak adni.
Ha messzire utazol elkerülhetetlen probléma az időzónaugrás, melynek leggyakoribb tünetei a fáradtság, fejfájás, elalvási nehézségek és étvágyproblémák. Az időzónaugrás okozta bajokra nincs gyógymód, azonban hatásai csökkenthetők. Annak érdekében, hogy belső óránk hamar átálljon az időzónák átugrásával járó utazást követően, mindig úgy alakítjuk programunkat, hogy a megérkezést követő első napon pihenünk, könnyedebb programokkal gyűjtjük az élményeket. Legfontosabb az új helyen is a rendszeresség: próbálj aludni az új időzónának megfelelő időpontokban, és csak röviden szundikálj napközben, ha nagyon fáradt vagy, könnyű ételeket egyél és rendszeresen étkezzél. Bizonyos ételek – például a szénhidrátok és a tej – segíthetik a jobb alvást, míg a magas fehérjetartamú ételek éberebbé tesznek. Legjobb kerülni az alkoholt a megérkezés utáni pár napban, mert bár segítheti az alvást, megzavarhatja a normál alvási mintázatot.
A külföldre történő utazás bizonyos egészségügyi kockázatokat jelent. Megvédheted magad, ha megteszel néhány elővigyázatossági intézkedést és egyszerű lépést a megérkezés után.
A rendszeres kézmosás számos kellemetlenségtől óvhatja meg az embert. Útközben azonban gyakran előfordulhat, hogy nem állnak rendelkezésre az otthon megszokott higiénés körülmények, de ekkor is meg kell oldani a kézfertőtlenítést. Ilyen helyzetekre érdemes a poggyászok között egy olyan csomagot is rendszeresíteni, amely nedves törlőt, kézfertőtlenítő kendőt tartalmaz.
Még a frissnek látszó és ízletes ételek is tartalmazhatnak kórokozókat. Tartsd be a következő iránymutatásokat annak érdekében, hogy ne legyél beteg utazásod alatt! Fertőtlenítsd a kezed, mielőtt az ételhez érsz! Ügyelj arra, hogy az edények és evőeszközök tiszták legyenek! Próbálj jól átsütött ételeket enni, amelyeknek a belseje is forró! (Közvetlenül a sütést követően elfogyasztott étel a legbiztonságosabb, míg a sütést követően állni hagyott és az utcai standokról származó étel nagyobb valószínűséggel lehet fertőzött). Ragaszkodj a palackozott vagy dobozos italokhoz a friss gyümölcslevek helyett, amelyeket csapvízzel hígíthatnak! Ne tegyél jeget az italokba, mivel az általában csapvízből készül, ami egyes helyeken fertőzött lehet! A csapvízben megmosott saláta és gyümölcs szintén fertőzést hordozhat (általában az a legjobb, ha csak jól átsült vagy meghámozott élelmiszereket fogyasztasz).
A kellemetlen rovarcsípések és állatharapások fájdalmasak lehetnek, allergiás reakciókat válthatnak ki, vagy elfertőződhetnek. Sajnálatosan betegségeket is terjesztenek, ilyen például a malária vagy a veszettség. Olyan helyen próbálunk szállást igénybe venni, ahol van szúnyogháló az ablakokon. Te is tehetsz, ez ellen! Csökkentsd le a rovarcsípések és az állatharapások valószínűségét az utazás során néhány egyszerű szabály betartásával: használj rovarriasztót a szabad bőrfelületeken, olyan területeken, ahol skorpiók, kígyók, pókok stb. fordulnak elő, ellenőrizd a cipőd belsejét, mielőtt felveszed, vagy nézd meg jól, hol ülsz le, lehetőleg ne menj ismeretlen állatok közelébe és ne játssz velük!
A helyes étkezés és italfogyasztás az egyik megkerülhetetlen alappontja minden utazásnak. Mindig gondosan megtervezzük az utadat, megfelelő pihenőkkel mindig biztosítunk módot arra, hogy pótolhasd az elveszett energiádat. Fontos, hogy a nap folyamán is kellő gondot fordíts étkezésedre és italfogyasztásodra, mert ennek hiányában kimerülsz, könnyebben fáradsz el, így egyre kevésbé tudod élvezni az utadat és egyre nagyobb kockázata lesz egy balesetnek!
Nagyon fontos a folyadékpótlás: hűvösebb időszakban legalább napi egy liter folyadékkal számoljunk, azonban nyáron ennek két-háromszorosa ideális! A legtisztább és legfrissebb hegyi patak vize sem ajánlott a napi bevitel fedezésére!
Az adott utazás részletes leírása megbízható információt nyújt neked a célterületről. Hangsúlyozzuk, hogy felesleges veszélynek nem teszünk ki téged, csak olyan térségbe utazunk, ami nem jelent kockázatot. Ha ezt ellenőrizni szeretnéd, a Konzuli Szolgálat oldalán megtalálod az utazásra nem javasolt térségek listáját.
Ha egy célterületen transzfert veszünk igénybe, követelmény, hogy minden igénybe vett buszunk megfeleljen a legszigorúbb biztonsági előírásoknak és a csoportjaink közlekedését segítő sofőrök szakszerű képzést kapjanak, a legmegfelelőbb és legújabb módszereket alkalmazzák.
Szállásainkat úgy választjuk ki, hogy alkalmas legyen a kényelmes pihenésre, megfelelő védelmet nyújtson minden egészségi- és biztonsági kockázat ellen. A kiválasztás során nemcsak egy egyszerű foglalást teszünk, hanem teljes körűen tájékozódunk arról, milyen a szállás értékelése, mi fogta meg az ott éjszakázókat, vagy milyen hiányosságait emelték ki, és csak egy átfogó értékelés után vesszük programunkba.
Utazni nem lehet, hanem kell, hiszen ahhoz, hogy az ember világszemlélete sokszínű legyen, fontos, hogy más kultúrákat is megismerjen. Utazásunk előtt érdemes minél több információt összegyűjteni arról, hogy hová megyünk, milyen ott a közbiztonság, milyen kulturális különbségekre figyeljünk, vagy hogy mennyire és mire ügyelve ajánlják a helyet női utazóknak. Olvassunk blogokat is, ne csak a hivatalos közleményeket, ezekből ugyanis sokkal többet és relevánsabb információkat tudhatunk meg!
Fontos, hogy a poggyászodon feltüntesd a neved és a címed! A bőröndödet, csomagjaidat mindaddig szemmel tartsd, amíg fel nem adod őket. Csomagjaid védelmére sajnos maximális biztonság nincs, poggyászdézsmálások a világ összes repülőterén előfordulhatnak, bár a repülőterek, a földi kiszolgáló cégek és a hatóságok mindent megtesznek ezek maximális visszaszorítása érdekében. A keményfedelű, zárható, esetleg számzáras bőröndök jelentenek valamiféle megnövelt biztonságot, ahogy a poggyászfóliázás is. Fontos, hogy semmilyen nagy értékű ékszert, készpénzt vagy műtárgyat nem szabad a feladott poggyászba tenni.
Új helyen jársz és sokszor fokozott figyelemmel tekintenek rád a helyiek. Magától értetődik, hogy sehol, ismeretlen helyen meg különösen nem biztonságos értékes ékszereket viselni, mint ahogy az sem bölcs dolog, ha drága ruhában, nyakunkban sokat érő fényképezőgéppel járunk-kelünk. Nem tanácsos a rossz szándékú emberek figyelmét feleslegesen felhívni magunkra és tolvajok célkeresztjébe kerülni.
Ha megtámadnak és kényszerítenek, hogy add át értékeidet a támadónak, akkor ne legyél feleslegesen hős. Ha ellenállsz, azzal kockára teszed a testi épségedet!
Légy óvatos azokkal, akiket nem ismersz: ne bízz meg maradéktalanul idegen emberekben – ne menj velük ismeretlen helyekre egyedül, és ne fogadj el tőlük enni- és innivalót, se ajándékot. Arra se vállalkozz, hogy valamilyen csomagot eljuttatsz helyettük valahova!
Ne hagyd őrizetlenül a holmidat! Nem célszerű lerakni a táskád vagy a hátizsákod a földre a lábadhoz, illetve felakasztani a széked háttámlájára, mert így könnyen hozzáférhetővé válik.
Értékeid és irataid védelmére fordíts különös figyelmet. Ne tartsd a nálad lévő összes iratot, készpénzt és bankkártyáidat ugyanazon a helyen. Irataid közül mindig csak a legfontosabbak legyenek nálad, inkább fénymásolatban legyen a többi veled vagy elektronikus formában lementve. Készíts elektronikus másolatot az úti okmányaidról! Szkenneld be személyi igazolványodat, útleveledet, a kiváltott vízumokat, valamint további fontos irataidat és küldd el az elektronikus másolatokat a saját e-mail-címedre. Így akkor is hozzájuk tudsz férni, ha az eredeti dokumentumokat elveszted, vagy ha azokat ellopják tőled.
Legalább egy bankkártyát és némi készpénzt tárolj máshol. Ne tartsd a tárcád a hátsó zsebedben, ha nem akarod, hogy kizsebeljenek! Tartsd a pénztárcád a ruhád elülső vagy belső zsebében, különösen olyanban, melyet be lehet gombolni vagy zipzárral behúzható!
Csak biztonságos körülmények között használd a bankkártyád! Nyilvános helyeken található számítógépek esetében fennáll a veszély, hogy olyan szoftvert telepítettek rájuk, mellyel rögzíteni tudják a begépelt adatokat – pl. a bankszámlával, bankkártyával kapcsolatos jelszót, biztonsági kódokat –, és így vissza tudnak élni azokkal. Ha ellopják vagy ha elveszted a bankkártyádat, feltétlenül jelentsd be az esetet a rendőrségnek – ebben segítségedre lesz a helyszínen lévő túravezető –, és a lehető leghamarabb tiltsd le a kártyát a banknál.
Mielőtt külföldre utaznál, kérjük, értesítsd bankodat úti célodról, így megelőzhetjük bankkártyánk esetleges szükségtelen zárolását a szokatlan külföldi tranzakciók miatt.
A jelszó nélküli ingyen Wi-Fi-t használata veszélyes. Utazásod során inkább pihenj, engedd el a hétköznapok dolgait, lehetőleg ilyen hálózaton keresztül ne bankolj és ne ott akard intézni a munkahelyi levelezésed. Ha mégis halaszthatatlan, használj VPN-t, aminek a lényege, hogy a rajta keresztül küldött adatok egy titkosított csatornán mennek, így mások számára láthatatlanok.
Minden utazásunkon résztvevőt regisztrálunk konzuli védelemhez utazás előtt. Minden út előtt az utastájékoztatóban megosztjuk a legközelebbi magyar nagykövetség, főkonzulátus vagy tiszteletbeli konzuli képviselet elhelyezkedését, elérhetőségeit (ügyeleti telefonszám) és nyitvatartási idejét, de érdemes ezekről egyénileg is tájékozódni.
Minden résztvevő saját felelősségére indul az utazásokon és a túrákon. Baleset esetén a Montivago és túravezetői csak akkor tehetők felelőssé, ha bizonyítható a biztonsági előírások be nem tartása.
A szabadtéri programok esetében az időjárás változékonyságára fel kell készülnünk. Az időjárás változása mindig hordoz kockázatot magában, így ezzel mindig számolni kell: túravezetőként egy megfelelő döntés meghozatalával, míg utasként a helyes előkészületekkel és együtt pedig a terepen időjárásnak megfelelő viselkedéssel!
Megbízható információkat általában csak pár nappal a kérdéses időpont előtt kaphatunk, de a várható időjárás ismerete sok kellemetlenségtől megóvhat. Ha például esős időt jeleznek az utazás napjaira, akkor érdemes esőkabáttal készülni, hogy a csapadék miatt ne kelljen lemondani a tervezett programokról. Ha erős napsugárzást, felhőmentes időszakot jósolnak, akkor mindenképpen vigyünk magunkkal magasabb faktorszámú, erős védelmet biztosító naptejet!