Norvégiában a közegészségi helyzet jó, az egészségügyi intézmények működése megfelelő. Azok, akik Magyarországon biztosítottak, vagy egészségügyi ellátásra jogosultak, az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban jogosultak a tartózkodásuk tervezett idejére, és az egészségügyi állapotukra tekintettel orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokra ugyanúgy, ahogy a norvég állampolgárok. E jogosultságot az Európai Egészségbiztosítási Kártya igazolja, ugyanakkor nem jelent feltétlenül ingyenes ellátást! Részletes tájékoztatót az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az Európai Bizottság honlapján talál.
Norvégia közbiztonsága általában jónak nevezhető. Az utóbbi időben megnőtt a bankkártyákat érintő trükkös lopások száma. Egyre gyakoribbá válnak a zsebtolvajlások, kedvelt célpontok a zsúfolt helyek (pl. a reptéri gyorsvasút is). Az utazóknak ajánlatos fokozottan ügyelniük úti okmányaikra és értéktárgyaikra. Javasoljuk, hogy az utazó mind a személyi igazolványát, mind az útlevelét hozza magával, mivel mindkét okmány úti-okmányként használható. Az úti-okmányokat és értéktárgyakat célszerű elkülönítve, külön-külön irattárcában, kézitáskában tartani.
A Norvégiában használt legfontosabb sürgősségi telefonszámok:
Rendőrség: 112
Tűzoltóság: 110
Mentők: 113
Svédországban a közegészségügy megfelelő, az egészségügyi ellátás egészségügyi biztosításhoz kötött. A turistaként, vagy 90 napnál rövidebb ideig Svédországban tartózkodó EU állampolgárok esetén az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére való jogosultságot az EU Egészségügyi Kártyával kell igazolni.
Az önkormányzatok felügyelete alá tartozó egészségügyi központokban, orvosi rendelőkben, kórházakban, illetve az egészségbiztosítóval szerződéses viszonyban álló magánorvosoknál az EU Egészségügyi Kártya felmutatásával igazolható az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére való jogosultság, de ezen felül az ellátásért fizetni kell.
Annak, aki a svéd egészségbiztosítóval szerződéses viszonyban nem álló, privát orvos szolgáltatását veszi igénybe, a teljes díjat ki kell fizetnie.
Fogorvosi kezelés szükségessége esetén a szerződéses fogorvosnál/fogklinikán (folktandvården) is be kell mutatni az EU Egészségügyi Kártyát, de a fogorvosi kezelés költségeit a páciens saját maga fizeti.
Svédországban közepes (5 fokozatú skálán 3 szint) a terrorfenyegetettség szintje. A repülőtereken, autóbusz-állomásokon, kikötőkben, egyéb forgalmas közlekedési csomópontokon, a nagyobb városok belvárosaiban, valamint nyilvános rendezvényeken szigorúbb biztonsági ellenőrzés érvényesül az egész Nyugat-Európára jellemző általános terrorveszély miatt. Kérjük, hogy kísérjék figyelemmel a svéd hatóságok ilyen irányú tájékoztatásait és iránymutatásait!
A svéd rendőrség telefonszáma: 114 14, vészhelyzet esetén a 112-es telefonszám hívható Svédországon belülről, külföldről pedig: 0046 77 114 14 00.
Svédországban a külföldiek sérelmére elkövetett kisebb vagyon elleni bűncselekmények előfordulnak (utcai és szállodai táskalopások) ezért a nagyvárosok egyes zsúfolt városrészein és a szállodai reggeliző helyeken célszerű fokozottan figyelni az úti okmányokra és egyéb értékekre.
A Konzuli Szolgálat javaslatát figyelembe véve, irodánk minden utasunkat regisztrálja a konzuli szolgálat honlapján, hogy munkatársaik bármilyen vészhelyzet esetén kapcsolatba tudjanak lépni velük vagy hozzátartozóikkal.
Ajánlott ezenkívül a mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése!