A Retyezát vagy Zerge-havasok a Déli-Kárpátok talán leglátványosabb hegyvidéke, a Fogarasi-havasok mellett itt vannak a Déli-Kárpátok legmagasabb csúcsai. A Kárpátokban itt található a legtöbb, a kék szín megannyi árnyalatában pompázó, hatalmas ormokat visszatükröző tengerszem. Számtalan szikla, éles gerincek, gyönyörű tavak, kristálytiszta patakok, selymes mohaszőnyegek, mesebeli fenyvesek, nagyszerű kilátópontokkal hívogató csúcsok, virágokkal teli, zöld havasi rétek teszik változatossá ezt az erdélyi hegységet.
Az egykor a Kendeffy-család, majd a román állam tulajdonában álló hegyvidéken az első természetvédelmi területet még 1927-ben Nyárádi E. Gyula botanikus javaslatára hozták létre, majd Alexandru Borza kolozsvári botanikus javaslatára 1935-ben alapították meg Románia első védett nemzeti parkját. A 38047 hektáros Retyezát Nemzeti Parkot 1980-ban az UNESCO Ember és bioszféra programja keretében különleges természetvédelmi rendeltetésű területté, bioszféra-rezervátummá nyilvánították, majd 2004-ben a WWF által létrehozott PAN Parks hálózatnak is része lett.
A Retyezát csodái miatt nekünk talán a legkedvesebb hegység, ide szinte már-már hazajárunk. Összegyűjtöttük a legszebb helyeket ebből az elragadó hegységből, hogy megmutassuk, miért szerettünk bele!
1. Lolája-vízesés
A lenyűgöző Lolája-vízesést a Nuksóra-patak völgyében, susogó fenyvesekben vezető, kényelmesen emelkedő dózerúton érhetjük el. A 15 méteres zuhatag kilátópontjához vezető rövid ösvényt 2011-ben falépcsőkkel és korlátokkal tették könnyen járhatóvá.
2. Kis-Retyezát mészkő ormai
A Piule-Iorgovanu hegyvonulat a Retyezát Nemzeti Park déli részén található karsztvidék. A kristályos kőzetekből álló központi, Nagy-Retyezát hegyvidékét a Nagy-Lepusnyik völgye és a Buta-hágó választja el. Kinézete teljesen különbözik a Retyezát többi részétől, de a szomszédos Godján hegységtől is. A hegységet felépítő mészkő miatt a környéken elképesztő szikla- és karsztképződmények láthatóak: dolinák, barlangok, víznyelők, búvópatakok és szorosok is.
3. Zergebak-tó és a Zárt kapu
A két gyönyörű tó: az 1979 m-es tengerszint feletti magasságban lévő, szépséges Gáles-tó és a 2070 méter magasan elterülő vadregényes Zergebak tengerszem között húzódik az északi főgerinc Zárt kapu névre keresztelt vad gerincszakasza.
Ez az ösvény, mely a Retyezát-hegység legnehezebb és legvadabb turistaútja, hosszú időn át zárva volt és csak pár éve a Retyezát Nemzeti Park alkalmazottainak köszönhetően lett újra nyitva. Ma már a legkitettebb, legveszélyesebb szakaszokon lépés- és fogássegítő eszközök, drótköteles biztosítások segítik az átjutást. A Zárt-kapu déli oldalán, a hatalmas sziklafalak alatt találjuk az apró Zergebak-tavat. Habár mérete és mélysége nem különleges, mégis a hegység egyik legcsodálatosabb helyszíne a szűk kárkatlanban megbújó tengerszem és a tóban lévő kis szigetecske.
4. Pelága (2509 méter) és a Papusa-csúcsa (2508 méter)
Már a Bukura-nyeregből is varázslatos látkép fogadja a lentről érkező vándorokat: a tágas Bukura-katlan nagyszerű panorámája, benne az erdélyi Kárpátok legnagyobb felületű tengerszemével, a Bukura-tóval.
A hágóból egy meredek, kőtörmelékes emelkedőn kapaszodhatunk fel először a Custura Bucurei 2370 méter magas csúcsára, majd a túraútvonal elhalad a Pelága agyarainak nevezett hatalmas sziklák mellett, s rövidesen elérjük a Retyezát legmagasabb csúcsát, a 2509 méter magas Pelágát. A csúcson a Déli-Kárpátok egyik legszebb körpanorámájában gyönyörködhetünk: látszik innen a kör alakú Pelága-tó, a Rossz-völgy tengerszemei, a legnagyobb tengerszem, a téglalap alakú Bukura, a Retyezát csúcsai és gerince minden irányban. A csúcsról egy viszonylag kitett gerincen leereszkedve juthatunk a Pelága-nyeregbe, ahonnan a főgerinc vonalát követve folytatódik az ösvény a szomszédos Papusa csúcsáig.
5. Bukura-tó
A Retyezát-hegység legszebb látványát a jégvájta katlanokban rejtőző közel száz kisebb-nagyobb tó és tengerszem adja. Közülük a legismertebb, Erdély és a Kárpátok egyik legnagyobb tengerszeme, a 2040 méteres magasságban található, futballpálya alakú Bukura-tó. A glaciális eredetű tó déli partján találjuk a hegyi mentők kunyhóját és a nemzeti park által kijelölt sátorozóhelyet, mely a Retyezát központi csúcsaira tett túrák kedvelt kiindulópontja.
6. Kusztura-csúcs (2457 méter) és a Borbát-völgyfő
A Borbátvíz-patak völgykatlana egyike a legszebb hegyi legelőknek a Retyezát vidékén. A völgy a hegyi pásztorok egyik kedvelt helye, itt találjuk a virágokkal borított gyephavasi réten található Borbát-völgyi esztenát, ahol sajtot, ordát, túrót tudunk venni. A hivatalos, kijelölt sátorozó hely mellett 2010 óta egy új építésű bivakház áll a turisták rendelkezésére
egész évben. A völgyből érhetjük a Retyezát legnagyobb esésű zuhatagát, a néhány lépcsőben több mint 100 métert alábukó Csomfu-vízesést, amely a Kusztura-csúcs alatti tavak vizét
gyűjti össze és vezeti tovább a Hátszegi-medencébe.
A vízesés felett magasodó, hatalmas Kusztura-csúcsról lenyűgöző kilátás tárul fel: a mélyben a nyár elején is jégfoltos Kusztura-tavak katlanára látunk rá, szemben a Papusa és Pelága ormai emelkednek, a távolban pedig a Kis-Retyezát mészkő bércei fehérlenek, míg közöttük a Nagy-Lepusnyik mély völgye ásít.
7. Lázár- és Mári-völgy vízesései
A Zsil-völgyéből megközelíthető két vízesésekkel tarkított völgy a hegység igazi rejtett kincsei. A Retyezát délkeleti részében található látványos vízeséseket kevesen ismerik, a közelmúltig nem is sokan keresték fel őket, csak az utóbbi pár évben jelöltek ki ide turistautakat. Csodálatos vízvájta sziklaüstök, zúgók és játékos vízesések színezik az ösvényeket itt. Ámuldozás közben nem árt az óvatosság, nehogy idejekorán vagy akaratunk ellenére hűsítő fürdőt vegyünk!
Ajánlom ezt a cikket