Fontos, hogy utasaink az utazás időtartamára mindenre kiterjedő, teljes körű baleset- és utasbiztosítást kössenek!
A Konzuli Szolgálat javaslatát figyelembe véve Irodánk minden utasunkat regisztrálja a Konzuli Szolgálat honlapján, hogy a Szolgálat munkatársai bármilyen vészhelyzet esetén kapcsolatba tudjanak lépni velük vagy hozzátartozóikkal.
Utunkon több helyen találkozunk a hegyi legelőkön állatokkal. Semmilyen állattól nem kell félned, nagyon barátságosak, jámborak, látszólag egészségesek, tiszták, ennek ellenére jobb a biztonság. Ennek tudatában arra kérünk, hogy semmilyen állatot ne simogass meg az egészséged érdekében. A közelükben mozogj lassan, tartózkodj minden hirtelen, félreértelmezhető mozdulattól!
Hegyvidéken, kérjük mindig légy körültekintő: a köveken előszeretettel pihennek, melegednek kígyók, viperák, de akár csak ártatlan méhek, gyíkok is. Mindig nézz körbe, hova lépsz, vagy ülsz le, saját magad és a környezetedben élő állatok védelme érdekében!
A magashegyi régiókban fontos tudni, hogy a helyi mentőszolgálat nem minden esetben (szeszélyes időjárás) tud helikopteres mentést biztosítani, és a gépjárművel nehezen megközelíthető kirándulóhelyeken sokszor meg kell várni, míg a hatóságok gyalogosan érnek a baleset helyszínére!
A Retyezátban a romániai hegyimentő szolgálat, a SALVAMONT vajdahunyadi, lupényi és urikányi részlegei teljesítenek szolgálatot.
Egész évben működő hegyimentő állomás található a Malomvíz feletti Râuşor üdülőhelyen, illetve a Pietrele turistaközpontban, míg időszakos szolgálatot teljesítő hegyimentők állomásoznak a nyári idényben (június közepétől általában szeptember közepéig) a Bukura-tónál, a Zenóga-tónál lévő védkunyhókban, valamint a Pelága-réti Salvamont-házban.
Baleset vagy eltévedés esetén az alábbi központi telefonszámon kérhetünk segítséget:
Salvamont segélyhívó (országos): +40725826668
Fontos, hogy csak valóban indokolt esetben riadóztassunk! A hegyimentők pénzügyi erőforrásai és ideje szűkös, ne fecséreljük feleslegesen egyiket sem!
Segélykéréskor az alábbi adatok megadása kötelező:
- a baleset helyszíne (lehetőleg minél pontosabban),
- a sérültek száma és állapota (eszméleténél van-e, válaszol-e kérdésekre, van-e nyilvánvaló sérülése, esetleges légzés- és pulzusinformációk),
- mikor történt a baleset (lehetőleg minél pontosabban),
- a feltételezett diagnózis,
- időjárási körülmények,
- a riadóztatást kezdeményező személy adatai.
Riasztást követően a segélykérő ne hagyja el a megadott helyszínt!